Rekrutacja on-line | Wpisowe 0 zł do 8 września

Skorzystaj z darmowych testów anty-HCV

Już 29 czerwca (sobota) 2024 r. w godz. 9:00-16:00 w siedzibie naszej uczelni (sala nr 1, przy Auli) będziemy mogli skorzystać z darmowych testów anty-HCV.

Czym jest HCV?

HCV to wirus, który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C. Przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią. Do zakażenia może dojść w czasie zabiegu chirurgicznego lub innych czynności powodujących szkodzenie skóry, wykonanych niedbale lub przy użyciu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego albo przyborów kosmetycznych.

Niewidoczne objawy

Wirus HCV nazywany jest często cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne. Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu. W tym czasie skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby, co może prowadzić do marskości lub niewydolności tego narządu, a nawet rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

Diagnostyka

Diagnostyka to badanie lub test anty-HCV (sprawdza, czy dana osoba miała kontakt z wirusem) oraz badanie HCV RNA potwierdzające lub wykluczające zakażenie.

Leczenie

HCV jest w pełni wyleczalne! Od 2015 r. dostępne są produkty lecznicze, których skuteczność sięga niema 100%. Leczenie polega na przyjmowaniu tabletek przez 2 lub 3 miesiące i w większości przypadków nie jest obarczone skutkami ubocznymi. Leczenie HCV w Polsce jest w pełni refundowane i każda ubezpieczona osoba ma do niego dostęp.

Dlatego Każda osoba posiadająca tatuaż, osoby po wielokrotnych hospitalizacjach, transfuzjach krwi (szczególnie przed 1992 rokiem), osoby korzystające z usług gabinetów kosmetycznych, osoby przyjmujące narkotyki (również donosowo) powinny być przebadane pod kątem HCV.

________________________________________________________________

Żeby skorzystać z testu nie trzeba się zapisywać, ani być na czczo. Test polega na ukłuciu opuszki palca i pobraniu kropli krwi, która następnie umieszczana jest w teście kasetkowym (podobnym do testów Covid-19). Test jest bezbolesny, a wynik otrzymuje się w około 15 minut – Wynik możesz odebrać w dowolnym momencie trwania naszej akcji!

Akcję testowania przeprowadzi Fundacja Urszuli Jaworskiej w ramach organizowanej przez siebie ogólnopolskiej kampanii społecznej #CzasNasGoni.

Więcej o akcji możecie przeczytać tutaj: https://linktr.ee/panwatroba

Partnerami kampanii oraz akcji testowania są: GileadAbbvie

przeTESTuj się! Odpowiedz na kilka pytań i sprawdź, czy znalazł_ś się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia HCV!