Szkolenie z gospodarowania odpadami medycznymi powinny odbyć osoby w wieku 18-64 lata, które zawodowo mają do czynienia z wytwarzaniem, segregacją, przechowywaniem, transportem lub unieszkodliwianiem takich odpadów. Dotyczy to przede wszystkim następujących grup:
1. Personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, przedstawiciele innych zawodów medycznych, mający bezpośredni kontakt z pacjentami)
2. Personel niemedyczny w placówkach medycznych (pracownicy administracyjni i techniczni ,np. pracownicy magazynów odpadów medycznych, pracownicy zajmujący się segregacją i wstępnym przechowywaniem odpadów)
3. Osoby zajmujące się transportem odpadów medycznych (kierowcy i personel firm transportowych specjalizujących się w przewozie odpadów niebezpiecznych, osoby obsługujące logistykę i dokumentację przewozową)
4. Pracownicy zakładów unieszkodliwiania odpadów (osoby obsługujące procesy przetwarzania, utylizacji lub recyklingu odpadów medycznych)
5. Kadra zarządzająca placówek medycznych
6. Osoby odpowiedzialne za nadzór i audyt (inspektorzy ochrony środowiska, higieny pracy, czy specjaliści ds. BHP w jednostkach wytwarzających odpady medyczne)